Krajowy System e-Faktur umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. W Polsce zostanie wprowadzony już niedługo, jednak w innych krajach europejskich ten system już funkcjonuje i ma się dobrze. Jak wygląda rozwój faktur elektronicznych w Europie? Każde państwo jest na innym etapie wdrażania.

Włochy 

Obecnie we Włoszech wykorzystywany jest system rozliczania tylko za pomocą faktur elektronicznych. Jest to jedno z pierwszych państw, które wprowadziło e-fakturowanie między systemami B2C i B2B. To właśnie dlatego Włochy przodują na tle innych państw europejskich pod względem fakturowania. Gdzie zawarty jest klucz do sukcesu? Włochy przyjęły clearance model, który zezwala na pośrednictwo organu podatkowego w transakcji w czasie rzeczywistym. Przyczynia się to do zmniejszenia luki w VAT, a także eliminacji oszustw podatkowych.

Polska

Na ten moment w Polsce trwają prace nad wprowadzeniem nowego systemu fakturowania. Ma on zostać wdrożony w najbliższym czasie jako obowiązkowy. Obecnie w kraju wykorzystywany jest system pokontrolny — dwie strony transakcji wymieniają się fakturami, a organ podatkowy przeprowadza kontrolę po zakończeniu sprzedaży. Wprowadzenie nowego systemu fakturowania przyczyni się do szybszego zwrotu VAT, zachowania danych w bazie MF, przyspieszenia obrotu i wygody pracy.

Portugalia

Wraz z Polską na wprowadzenie e-Faktur zdecydowała się Portugalia. Proces wdrażania był stopniowy — najpierw duże i średnie firmy mogły korzystać z nowego systemu, a dopiero później został on udostępniony mikro-firmom i osobom prowadzącym jednoosobową działalność. Aktualnie w Portugalii już każdy może korzystać z e-fakturowania. W kraju funkcjonuje organ rządowy zwany eSPap, który jest odpowiedzialny za kontrolę i utrzymanie systemu e-faktur.

Niemcy

Tu wprowadzenie systemu i ujednolicenia go dla całego państwa może być dość skomplikowane. Przyczynia się do tego prawo i fakt, że każdy land może sam decydować i wydawać inne oświadczenia odnośnie wprowadzenia systemu. Władze landów mają także prawo do wyznaczania deadlinów dla swoich podatników. W państwie funkcjonuje X-Rechnung, czyli oficjalny format Bund dla e-fakturowania, który jest dostępny tylko w formacie XML.

Kraje skandynawskie

Na północy Europy doszło do bardzo szybkiego rozwoju, bo już na początku XX wieku w Norwegii, Danii i Szwecji został wprowadzony podobny system. Usługodawcy i dostawcy byli zobowiązani do przesyłania faktur do instytucji publicznych wyłącznie w ustrukturyzowanej formie. Aktualnie, na przykład w Szwecji, praktycznie połowa transakcji odbywa się za pośrednictwem e-Faktur.

Co w takim razie z naszą e-Fakturą? Jest ciągle aktualizowana i gotowa podbijać system KSeF. Dzięki minimalizmowi i możliwości rozszerzenia spełnia wszystkie funkcje, jakie potrzebują nasi klienci. Wszystkie korzyści płynące z naszego narzędzia poznasz na stronie jej poświęconej – tutaj. Zapraszamy do kontaktu.

ZOBACZ JAK MOŻEMY ZDIGITALIZOWAĆ TWOJĄ FIRMĘ

Spotkajmy się w mediach społecznościowych: