E-faktura i Krajowy System e-Faktur (KSeF) to kolejne etapy digitalizacji skarbówki. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT. To wielki krok w cyfrowy świat i zmiana, którą wszystkie firmy będą musiały, prędzej czy później, wdrożyć.
Dlaczego e-faktura?
E-faktura to faktura ustrukturyzowana (czyli stworzona w ustrukturyzowanym formacie XML), która została wprowadzona do obiegu w projekcie ustawy o zmianie ustawy o VAT przejętym przez Radę Ministrów w dniu 31 sierpnia 2021 roku.
E-faktury SAP można wystawiać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Skupia on wszystkie faktury wystawiane przez przedsiębiorców. Dostęp do niego jest możliwy poprzez specjalne konto, które zostało opracowane w ramach e-Urzędu Skarbowego.
E-faktura – od kiedy obowiązkowa?
Obecnie przedsiębiorcy korzystają z KSeF dobrowolnie. Jest on jedną z możliwych metod dokumentowania sprzedaży. Krajowy System e-Faktur funkcjonuje w Polsce od 1 stycznia 2022 roku, zaś od od 2024 roku e-faktury staną się obowiązkowe.
Ministerstwo Finansów wspólnie z biznesem testuje nowe rozwiązanie od 2021 roku tak, aby jak najwięcej firm zaczęło korzystać z faktur ustrukturyzowanych.
Korzyści z e-faktur – dlaczego warto wprowadzić już teraz?
Wystawianie e-faktur ustrukturyzowanych niesie ze sobą szereg korzyści. Oto one:
• Szybkość – wybierając e-fakturę, otrzymasz zwrot VAT już po 40 dniach (a nie po 60 jak dotychczas).
• Bezpieczeństwo – faktura pozostaje w bazie danych Ministerstwa Finansów, nie musisz obawiać się jej zniszczenia czy zagubienia.
• Przyspieszenie obrotu: dzięki wymianie danych za pośrednictwem bazy ministerstwa, masz pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
• Wygoda i standaryzacja: e-faktury będą tworzone według jednego wzorca, wzajemne rozliczenia oraz księgowanie staną się łatwiejsze.
• Mniej obowiązków: nie trzeba archiwizować faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one przechowywane w ministerialnej bazie przez okres 10 lat.
Dostosowanie systemów informatycznych do innowacji
Efaktury będą wymieniane za pomocą systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Zgodnie z planem Ministerstwa Finansów obsługa systemu będzie możliwa zarówno komputera, jak i urządzeń mobilnych.
Wyzwaniem może być tu integracja firmowego systemu do fakturowania z KSeF. Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej udostępniło wytyczne dotyczące e-Faktury (FA_VAT) w wersji roboczej, aby umożliwić podatnikom dostosowanie systemów informatycznych do wprowadzanej innowacji.
Zapraszamy do uczestnictwa w pilotażu. Nasz doświadczony zespół chętnie pomoże Ci w tym temacie. Zespół doświadczonych konsultantów już teraz pomoże Ci zintegrować system SAP z Krajowym Systemem e-Faktur. Dołącz do pilotażu tutaj.