Fundusz socjalny występuje w wielu zakładach pracy, jednak nie każdy wie, czym dokładnie jest i jak można z niego korzystać. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, czyli ZFŚS to środki finansowe, które gromadzone są przez pracodawcę po to, aby wykorzystać je na pomoc socjalną dla pracowników. Kiedy istnieje obowiązek tworzenia funduszu socjalnego? Kto może z niego skorzystać? Odpowiadamy.
Kto ma obowiązek utworzyć ZFŚS?
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych muszą utworzyć pracodawcy:
- zatrudniający co najmniej 50 pracowników,
- zatrudniający co najmniej 20 pracowników, o ile z wnioskiem o utworzenie funduszu wystąpi zakładowa organizacja związkowa,
- prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i zakładów samorządowych.
Aktem prawnym regulującym ZFŚS jest Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Nasz produkt na platformę SAP wspiera obsługę ZFŚS.
Kto może korzystać z ZFŚS?
Środki zgromadzone w funduszu są przeznaczone na zaspokajanie potrzeb socjalnych:
- pracowników i ich rodzin,
- emerytów i rencistów (byłych pracowników) i ich rodzin,
- innych osób wskazanych przez pracodawcę, np. osób współpracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.
Charakter i wysokość przyznawanej pomocy zależy od sytuacji materialnej, rodzinnej oraz zdrowotnej beneficjentów, dlatego nie może dojść do sytuacji, w której wszystkim pracownikom wypłacany jest fundusz w równej wysokości. W tym przypadku – każdemu według potrzeb!
Na co można przeznaczyć środki ZFŚS?
Środki zgromadzone przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych służą finansowaniu poniższych rodzajów działalności socjalnej:
- wypoczynek, np. dofinansowanie urlopu,
- działalność kulturalno-oświatowa, np. dopłaty do biletów do kina lub teatru,
- działalność sportowo-rekreacyjna, np. dofinansowanie karty sportowej,
- opieka nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach,
- pomoc materialno-rzeczowa lub finansowa, na przykład zakup paczek świątecznych dla dzieci, zapomoga z powodu zdarzeń losowych,
- pomoc na cele mieszkaniowe, na przykład pożyczka remontowa.
Szczegółowe zasady i warunki korzystania ze świadczeń socjalnych powinny zostać określone w regulaminie wewnętrznym, uzgodnionym przez pracodawcę z przedstawicielami pracowników.
Jak finansować ZFŚS?
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w SAP tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w zależności od liczby zatrudnionych. Jego wysokość na jednego zatrudnionego wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego z zeszłego roku.
Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym i mogą być wydatkowane wyłącznie na ściśle określone cele socjalne. Choć wydaje się, że rozliczanie środków z ZFŚS nie powinno być trudne, w praktyce może sprawiać wiele problemów.
Zasady przyznawania świadczenia z ZFŚS
Obowiązkiem pracodawcy jest rozdysponowanie środków pomiędzy swoich pracowników. Podczas podziału należy wziąć pod uwagę sytuację materialną, życiową, rodzinną i zdrowotną poszczególnych pracowników.
W praktyce najczęściej powoływana jest komisja socjalna, która ma wpływ na to, komu i w jakiej wysokości przyznać świadczenia – czyli pracownik składa wniosek, a komisja decyduje (na podstawie regulaminu) czy świadczenie się należy.
Wśród wskaźników, które firmy stosują, żeby ustalić zakres pomocy, najczęściej znajdują się: liczba osób we wspólnym gospodarstwie domowym oraz średni dochód na jednego członka rodziny.
Jak można usprawnić obsługę i rozliczenie wniosków o świadczenia? Odpowiednie oprogramowanie ZFŚS SAP do zarządzania ZFŚS automatyzuje proces i wykonuje część pracy za pracownika kadr.
Poznaj e-Fundusz SAP Haergi! Oprogramowanie do zarządzania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych na SAP HR. Jak to działa? Chętnie opowiemy. Napisz do nas teraz!