Chcesz załatwić sprawę urzędową przez Internet? Musisz potwierdzić swoją tożsamość i podpisać elektronicznie dokumenty wprowadzane do systemu informatycznego? Możesz to zrobić, korzystając z kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Podpis kwalifikowany – czym jest?
Zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym z dnia 18 września 2001 roku, podpis elektroniczny to „dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny”.
Kwalifikowany podpis elektroniczny ma moc prawną taką samą, jak podpis własnoręczny. Nie jest on jednak graficznym odwzorowaniem podpisu, który składamy długopisem na kartce papieru. Jest to wyłącznie kod komputerowy, który nie posiada swojej wizualizacji graficznej. Jego unikalność poświadcza specjalny certyfikat kwalifikowany, który umożliwia weryfikację osoby składającej podpis.
Jak uzyskać podpis kwalifikowany?
Kwalifikowany podpis elektroniczny jest usługą komercyjną, odpłatną. Można kupić go u jednego z certyfikowanych dostawców. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji.
Obecnie na rynku działa 4 dostawców:
- Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
- Krajowa Izba Rozliczeniowa
- Asseco Data Systems SA
- CenCert
W skład zestawu składającego się na podpis kwalifikowany wchodzi:
- specjalna karta kryptograficzna, na której jest zapisany certyfikat kwalifikowany,
- czytnik kart, który podłącza się do komputera,
- oprogramowanie do zainstalowania.
Istnieje również możliwość korzystania z czytnika wirtualnego. Mówimy wtedy o tzw. podpisie elektronicznym w chmurze (w cloudzie). W takim przypadku do zalogowania się wystarczy telefon, za pomocą tokenu generujemy kod i możemy podpisywać dokument.
Jak podpisać dokumenty podczas migracji do e-teczki na SAP?
Tutaj pojawia się wyzwanie, ponieważ oprogramowanie od certyfikowanych dostawców nie jest zintegrowane z systemem SAP. My mamy na to rozwiązanie!
Firma Haergi jest producentem oprogramowania, które pozwala na podpisywanie dokumentów wprost z systemu SAP dzięki integracji z czytnikami lub chmurą (cloud-em) dostawcy podpisu.
Dodatkowo wprowadziliśmy opcję podpisu w formacie PAdES B/BT (mamy pełną zgodność potwierdzoną przez niezależny instytut standaryzacyjny ETSI), co jest szczególnie istotne ze względu na polskie i europejskie ustawodawstwo (rozporządzenie eIDAS).
Nasz e-podpis raz osadzony na dokumencie PDF daje gwarancję poprawnego formatu na zawsze. Dokumentów raz podpisanych nie da się zmienić, nawet po latach mają status „podpis ważny”, dlatego tak istotny jest właściwy format.
Aplikacja e-teczka dostarczana jest wraz z autorskim oprogramowaniem do składania elektronicznego podpisu w standardzie PAdES i niezbędną konfiguracją serwera SAP.
Nasz e-podpis, poza wsparciem dla fizycznych kart kryptograficznych używanych na polskim rynku, obsługuje również poprawnie podpisywanie dokumentów za pomocą podpisu w chmurze (bez użycia kart i czytników).
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat e-podpisu? Przeczytaj kolejny artykuł na naszym blogu, dowiesz się jakie są 3 rodzaje podpisu elektronicznego.