Obecnie działy zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi stanowią niezbędny element każdej firmy. Nie zawsze tak było. Najważniejszy rozkwit Human Resources przypisuje się na lata 80. i 90., w których doszło do ewolucji ,,kadrowych” w kompleksowe działy HR. Na zachodzie doszło do szybszych zmian, które do Polski trafiły później.

Pierwsze działy HR w XX wieku 

Na samym początku, gdy rola działów Human Resources nie była tak oczywista, w firmach funkcjonowały działy administracji kadrowej. Pierwszy z nich powstał w amerykańskiej firmie na początku XX wieku i zajmował się reagowaniem na strajki, zatrudnianiem nowych pracowników, a także rozpatrywaniem skarg. Ten dział firmy był jednak głównie skoncentrowany na sprawach związanych z administracją, prawem i płacami, w związku z czym początki zdecydowanie można przypisać rozwojowi twardego HR-u.

Zmiany w prawie pracy 

Dopiero w drugiej połowie XX wieku działy zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi nabrały znaczenia. Ze względu na trwające strajki pracowników, zmieniło się prawo pracy i zaczęło odpowiadać na potrzeby pracownika.

Higiena pracy i rozmowy kwalifikacyjne 

Zwrócono uwagę na estetykę pracy i jej higienę, a także na rozwój kompetencji pracowników. Doszło do podziału HR na miękki i twardy. Rekrutacje stały się bardziej rozbudowane —  pojawiły się testy sprawdzające umiejętności kandydatów. Rozmowy rekrutacyjne były nakierowane na przyszłego pracownika, jego marzenia i możliwości rozwoju. Zrezygnowano z poziomych awansów i zaczęto traktować pracownika jako ważny element firmy. Dodatkowo wprowadzono elementy onboardingu, czyli stopniowego wprowadzania nowego pracownika do firmy i jego adaptacji w nowym otoczeniu pracy oraz budowaniu jego zaangażowania.

Rola działu HR w firmie

U schyłku XX i wraz z początkiem XXI wieku doszło do ewolucji działów HR, które od tamtego czasu stały się jednym z najważniejszych elementów przedsiębiorstw. Obecnie w działach zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi zwraca się także uwagę na takie elementy jak mentoring, coaching, aspekty związane z CSR i employer brandingiem. HR stał się nieodzowną częścią strategii biznesowo-wizerunkowych firm. 

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź – Praca zdalna, a efektywność pracownika

ZOBACZ JAK MOŻEMY ZDIGITALIZOWAĆ TWOJĄ FIRMĘ

Spotkajmy się w mediach społecznościowych: