XAdES, PAdES – to nie imiona greckich bogów, ale formaty podpisu elektronicznego. Zgodnie z europejskim i polskim prawem kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny własnoręcznemu. O podpisie PAdES i jego zaletach pisaliśmy w artykule PAdES – najlepszy format podpisu elektronicznego dla e-teczki SAP. Teraz przyjrzymy się bliżej podpisowi XAdES.
Czym jest XAdES?
XAdES to skrót od angielskiej frazy XML Advanced Electronic Signature. Z jego pomocą podpiszesz zarówno pliki PDF oraz XML, jak i wiele innych dokumentów w formatach takich jak JPEG, DOC., XLS czy ZIP.
Typy podpisu XAdES
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, że PAdES to podpis dedykowany plikom PDF i umieszczany wewnątrz pliku.
Natomiast XAdES to podpis, który może być osadzony zarówno wewnątrz XML, jak i może towarzyszyć innym plikom jako dodatkowy plik. Istnieją trzy typy podpisu XAdES:
- Zewnętrzny – tu nie zmieniamy oryginalnego pliku; podpis elektroniczny znajduje się w osobnym pliku, który zawiera odwołanie do dokumentu źródłowego. Można w ten sposób podpisać wiele dokumentów na raz. Jego użycie jest możliwe przy różnych typach plików (m.in. PDF, JPEG, DOC., ZIP), dlatego wykorzystuje się go najczęściej, gdy nie chcemy zmieniać oryginalnego pliku. Tu pojawia się drugi plik z podpisem.
- Otaczający (ang. enveloping) – gdzie oryginalny plik zostaje “otoczony” podpisem tak, jak koperta otacza list. W ten sposób tworzy się podpisany plik w formacie XML, w środku którego znajduje się nasz plik źródłowy. Ten format ma również zastosowanie przy komunikacji z urzędami – tak jak podpis otoczony.
- Otoczony (wewnętrzny) – jest to podpis dołączony do dokumentu (podobnie jak w PAdES w PDF), podpis ten jest “doklejany” do pliku. Podpiszesz w ten sposób wyłącznie pliki XML. Rozwiązanie to jest wymagane w przypadku niektórych plików urzędowych, takich jak Jednolity Plik Kontrolny (JPK), Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) lub sprawozdania finansowe czy e-Faktura.
Podpisy otoczone i otaczające z perspektywy użytkownika są identyczne, czyli podpis znajduje się w tym samym pliku. W naszym produkcie do e-faktur SAP używamy podpisu otoczonego.
Podpis kwalifikowany XAdES – gdzie go spotkamy?
Z początkiem 2022 roku wchodzi w życie Krajowy System e-Faktur. Nasz produkt e-Faktura SAP został wyposażony właśnie w podpis XAdES. Dzięki temu można wysyłać dokumenty z SAP wprost do KSeF. Podpis ten jest również stosowany w wysyłce e-Deklaracji HR oraz wysyłce plików JPK VAT.
Dedykowany zespół SAP już teraz uruchomi w Twojej firmie platformę do e-faktur.
Dołączając do programu pilotażowego otrzymasz produkt, który zawiera:
- mechanizmy pobierające dane z SAP,
- wygodne okna do przeglądania danych,
- zintegrowaną aplikację z podpisem XAdES,
- oprogramowanie komunikacji z KSeF.
Więcej na ten temat przeczytasz na specjalnej stronie poświęconej e-Faktura SAP.
Zapraszamy również na naszego bloga, gdzie znajdziesz merytoryczne artykuły na temat podpisu elektronicznego.