Obowiązkowy KSeF w SAP

Obowiązkowy KSeF – podsumowanie konsultacji Ministertwa Finansów

Pora na finalne konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który w 2026 roku stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Warto więc przypomnieć sobie jak do tej pory przebiegały konsultacje organizowane przez Ministerstwo Finansów i jakie zmiany były omawiane na każdym etapie spotkań.

KSeF od kiedy? Kiedy wejdzie w życie obowiązkowy KSeF?

Jak wiemy Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF, ze względu na wykrycie znaczących błędów w działaniu systemu. Zdecydowano się na przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego, na podstawie którego przesunięto obowiązek wystawiania e-faktur. Ponadto, MF zdecydowało się podzielić prace legislacyjne na 2 części:

I część obejmowała przesunięcie obowiązku wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. oraz utrzymanie półrocznego odroczenia (do końca lipca 2026 r.) obowiązków dotyczących kar za błędy w KSeF, wymogu płatności z podaniem numeru KSeF (bez MPP) oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej. Ustawa została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i opublikowana w Dzienniku Ustaw.

II część obejmowała przedstawienie propozycji uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponowanie dwuetapowego procesu wprowadzenia obowiązku korzystania z systemu, zgodnie z którym obowiązek korzystania z systemu faktur elektronicznych ma wejść w życie:

– 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,

– 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Dwuetapowość wejścia w życie obowiązkowego KSeF ma zapewnić przedsiębiorcom więcej czasu na konsultacje i zapoznawanie się z propozycjami zmian.

Zapoznaj się z naszym studium przypadku i odkryj, jak przeprowadziliśmy wdrożenie KSeF w systemie SAP u naszego klienta. Dowiedz się, jakie wyzwania napotkaliśmy, jakie rozwiązania zastosowaliśmy oraz jakie korzyści uzyskała firma dzięki automatyzacji procesu e-fakturowania zgodnie z wymogami KSeF.

Jakie kwestie były poruszane na dotychczasowych spotkaniach dotyczących KSeF?

Równolegle do działalności audytowej i analitycznej, Ministerstwo Finansów organizowało także spotkania konsultacyjne z przedsiębiorcami z różnych branż, w celu przedyskutowania rozwiązań prawnych oraz funkcjonalności KSeF. Spotkania w 2024 roku przebiegały w następujących etapach:

16 lutego – 1 marca 2024 r.: Cykl spotkań dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu KSEF

21 marca 2024 r.: Podsumowanie dotychczasowych konsultacji i przedstawienie proponowanych zmian. Wśród nich pojawiły się m.in. podpunkty dotyczące:

– Wprowadzenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników w jednym terminie

– Wdrożenia w okresie przejściowym tzw. trybu offline, dostępnego dla wszystkich podatników

– Uregulowania zagadnienia dotyczącego faktur konsumenckich przez dopuszczenia możliwości ich wystawiania w KSeF

Kwiecień 2024 r.: Przedstawienie do konsultacji projektu rozwiązań prawnych oraz projektu zmienionej specyfikacji oprogramowania interfejsowego (dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu z kwietnia)

18 lipca 2024 r.: Podsumowanie dotychczasowych propozycji zmian liberalizujących warunki obowiązkowego KSeF oraz prezentacja propozycji rozwiązań biznesowych, które obejmowały: wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury

Finalne konsultacje w sprawie KSeF – co na razie wiadomo?

Końcowe konsultacje w sprawie KSeF m. in dla SAP mają dotyczyć ustawy dotyczącej KSeF oraz struktur logicznych. Ministerstwo Finansów zapowiada:

Prace nad projektem ustawy oraz nad propozycjami rozwiązań biznesowych i technicznych dotyczących tego projektu będziemy kontynuować z uwzględnieniem potrzeby przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych

Obowiązek korzystania z faktur ustrukturyzowanych zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz zainteresować się tematem i przygotować swoją firmę na nadchodzące zmiany. Więcej informacji dotyczących wprowadzenia obowiązku korzystania z KSeF znajdziesz na stronie rządowej.

Planujesz zintegrować system KSeF z oprogramowaniem SAP, ale nie wiesz od czego zacząć? Skorzystaj z naszej oferty, a my pomożemy Ci płynnie wdrożyć zmiany i zachować zgodność z wymogami prawnymi.

ZOBACZ JAK MOŻEMY ZDIGITALIZOWAĆ TWOJĄ FIRMĘ

Spotkajmy się w mediach społecznościowych: